Yeni Tmgd Adayı Olarak Sorularım ?

NIL SEVENCAN

Yeni Üye
Merhaba;
Ben 9 nisan tarihli sınavını kazandım. TMGD adayı olarak iş yerlerine nasıl başvurmam gerekiyor. Açıkcası ne yapmam gerektiği hakkında hiçbir fikrim yok. Yeni bir meslek türü olan TMGD de nasıl bir yol çizmeli ve diyelim bir hastane ya da firmada başladım anlaştık. Anlaşma sonrası kendime çizeceğim iş planı ne olmalı? Bu konularda bilgilerinizi benimle paylaşabilir misiniz?
 

hasan tüzen

Yeni Üye
Merhaba;
Ben 9 nisan tarihli sınavını kazandım. TMGD adayı olarak iş yerlerine nasıl başvurmam gerekiyor. Açıkcası ne yapmam gerektiği hakkında hiçbir fikrim yok. Yeni bir meslek türü olan TMGD de nasıl bir yol çizmeli ve diyelim bir hastane ya da firmada başladım anlaştık. Anlaşma sonrası kendime çizeceğim iş planı ne olmalı? Bu konularda bilgilerinizi benimle paylaşabilir misiniz?
Öncelikle hayırlı olsun Allah utandırmasın .
yapmanız gereken yasal gereklilik olduğunu firmalara etkili bir şekilde anlatıp ikna edebilmeniz gerekiyor. faaliyet kapsamına giren işyerlerini belirleyin sonrasında elinizdeki dökümanlarla firmalara ziyarete gidin kısa ama öz bir şekilde (hizmet almazsanız ceza yersiniz ceza yemek çözüm degil bir yılda belirli bir puan sonrasında faaliyetiniz durdurulur şeklinde ) kendinizi ifade edin
eminim iş bulacaksınız ama hemen yarın bulacagım diye de sabırsızlık göstermeyin
 

ELÇİN MERT

Yeni Üye
tmgd derneğinin sektör analizini okumanızı tavsiye ederim.
Asıl sorununun sınavdan sonrası olduğu çok daha aşikar.. tabiki verilen emeğin karşılığını almak da önemli ama TMGD olarak çalışmak çok zor..
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba;
9 nisan sınavında başarılı oldum ve belgeyi almaya hak kazandım.Gerekli evrakları gönderdim.Sormak istediğim ilk soru belge elime ne zaman geçer ? Kimi 1 ay kimi 15 gün diyor.Evrakları göndereli 2 hafta oldu.Bu konu hakkında bilgi verebilecek olan var mı ?
 

ahmet tufan

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar. Benim de konunun temeli ile ilgili olarak bazı sorularım var. Belki bazılarınıza saçma gelebilir sorularım ancak fikri olan arkadaşlardan cevap alabilirsem mutlu olurum.

1- Bir firma elleçlediği maddenin tehlikeli madde olup olmadığını bilmiyor olabilir mi? Sonuçta tablo-a da ismen belirtilmeyen bir madde taşıyor olabilir.
2- Eğer maddenin tehlikeli madde olup olmadığını bilmiyorsa bunun tespiti TMGD'nin sorumluluğunda mı?
3- Eğer onun sorumluluğundaysa, bu tespit işlemi sınıflandırma bölümünde sık sık atıf yapılan testler ve kriterler el kitabındaki testler sayesinde mi yapılacak?
4-Eğer öyleyse bu testleri yapmak ya da yaptırmak bizleri aşar mı?
5-Son olarak bu el kitabını internette bulamadım, elinde olan ya da sitede yerini bilen var mı?
 

ahmet tufan

Yeni Üye
Merhaba;
Ben 9 nisan tarihli sınavını kazandım. TMGD adayı olarak iş yerlerine nasıl başvurmam gerekiyor. Açıkcası ne yapmam gerektiği hakkında hiçbir fikrim yok. Yeni bir meslek türü olan TMGD de nasıl bir yol çizmeli ve diyelim bir hastane ya da firmada başladım anlaştık. Anlaşma sonrası kendime çizeceğim iş planı ne olmalı? Bu konularda bilgilerinizi benimle paylaşabilir misiniz?
Bu arada bugün kendi hazırladığım bir iş planı var. Belki bir fikir verir ve kendinize göre geliştirir ve güncellersiniz.
 

Ekli dosyalar

savaş aytar

Yeni Üye
Merhabalar 9 nisan sınavıyla tmgd olmaya hak kazandım. Deneyimli arkadaşlara sorum olacak.
Evrakları gonderdikten sonra kaç gün içinde aktif oluyor sertifika.
Diğer sorum şu etrafta bi iki yer var ve ne kadar ucret teklif edilmeli
 

NIL SEVENCAN

Yeni Üye
Petrol ofisleri şuan için talepleri değerlendiriyor mu? Bir de ne kadar teklif de bulundunuz ayıp olmaz ise bir taban fiyat belirlemek adına
 

Gizem Sunar

TMGD Çalışma Ekibi
Yönetici
Merhaba arkadaşlar. Bende sınavı yeni kazandım bir fabrikayla anlaşma aşamasındayım. Firma TMFB başvurusunu da benim yapmamı istedi. Yalnız şöyle bir durum var Firma sadece ALICI pozisyonunda yanıcı sıvı HEKZAN depolama ve onu üretimde kullanma faaliyetinin dışında TM. Faaliyeti yok. Araştırmalarım sadece ALICI olmanın TMGD bulundurma zorunluluğu getirmediğini gösteriyor. Hatta sadece ALICI Durumda olan firmaların TMFB si E- Devlet portalında görünmüyor deniliyor. Bu konuda bilgi sahibi olan var mı? yardımcı olabilir misiniz?
Sorduğunuz soru hakkında bilgim yok ancak bir de fabrikadan çıkan atık miktarını ve türlerini de göz önünde bulundurmanızı öneririm. Eğer, ADR ye tabi olan atık çıkışı varsa gönderici sıfatını da alabilir işletme.
 
Bakanlık Çoğu işletmeye sadece ALICI vasfında TMFB verme tarafında değil. ALICI ise Boşaltan da olmalı mantığında oldukları için TM maddeyi öz bünyesinde üretimde kullanarak yeni bir madde haline getiren işletmelerde dolaylı olarak TMGD bulundurmak zorunda kalıyor.
 
Fiyat konusunda arada kalan arkadaşlar için biraz ipucu olması açısından yazıyorum. Mesleğe olan aşırı gereksiz ilginin ilerde bizlere işsizlik olarak dönmemesi açısından konuyu hortlatmadan ve ihtiyacı olanların bilgiyi edindikten sonra silinmek üzere bu yorumu yapıyorum. Malum üniversite mezunlarının bile asgari ücretle çalışıp yoksulluk sınırının çok altında gelir elde eden ülkem şartlarını da göz önünde bulundurarak verdiğimiz tekliflere dikkat etmemiz çok önemli bir konu olarak çıkıyor karşımıza.
Şu Noktalar Çok Önemli;
1. Firma Kaç UN kodu ile faaliyet gösteriyor ?
Unutmayalım UN kodu ne kadar fazla ise iş yükünüz o kadar fazla artacak. Verdiğiniz rakam firma tarafından yüksek bulunuyor ise ( diğer firmaların TMGD lerine verdiği ücretler bizim için dezavantaj) Onlara fazla kodla işlem yaptıklarını ve bunun için hem riskin hem de iş yükünün fazla olacağını söyleyebilirsiniz. Sonuçta her firma aynı değil. Ben izmir' de piyasayı biraz yokladım ve gerçekten birbirinden alakasız tekliflerin komik rakamların ve saçma sapan karşılaştırmaların yapıldığını görüyorum.
Örneğin;
Bir Boya Fabrikası 1400 TL Teklifi fazla bulup kendisini tek UN koduyla işlem yapan Başka bir firmanın 750 TL Fiyatla aynı uzmanı çalıştırdığını söyleyebiliyor. Tabi buradaki en belirgin fark diğer firma TMGD si ayda bir gün işbaşı yapacak olması kendisine hizmet verecek TMGD nin neredeyse her gün işe gitmek zorunda olması.
Bu anlamda yeni piyasası oluşmaya başlayan bu sektörde çok seçenekli fiyat tercihlerinin oluşabilmesi açısından bu anlayışı teklif verdiğimiz firmalara aşılamalıyız. Ta ki 2018 yılına gelindiğinde TMGD bulunduracak her işletme bu işte fiyatın nasıl belirleneceğini az çok tahmin edebilmeli ve mesleği ayak altına almamalı bu nedenle. Örneğin 10 UN Kodu ile Çalışıp ALAN, PAKETLEYEN, BOŞALTAN GÖNDEREN Bir Firma yoğun tempoyla Çalıştıracağı TMGD için En az 4000 TL vereceğini bilmeli.

2. Firma Kaç Alanda Faaliyet Gösteriyor?

Bazı işletmeler yukarı da da bahsettiğim gibi tek bir alanda faaliyet gösterebilirler Sadece Boşaltan, (Çıtır İşletme) Bu işletmenin TMGD bulundurma zorunluluğunu abartı tekliflerle suistimal etmek iş ahlakına uygun olmadığı gibi doğru dürüst uğramadan kazanacağınız küçük ama tatlı meblağları da bunu çok yakından bilip takip eden OSGB, TMGD Kurs eğiticileri, SRC5 Eğiticileri vs Şirket bazında ki sektör takipçilerine kaptırmayın.
Bu arada farkındalık oluşması açısından bir ayrıntı daha paylaşmak istiyorum. Eğitim veren kurslar çoktan OSGB mantığına girdi bile. Bunlar OSGB den çok daha acımasız. Hem kaybetmemek için 1000 TL gibi düşük teklifler veriyorlar hem de aldıkları işi çalışanlarına 1/4 oranında taksim ediyorlar. İşe ya da paraya ihtiyacınız olabilir ama lütfen sırtımızdan geçinmeye çalışan fırsatçılara aman vermeyin.

3. Firmanın beklentisi!

Bazı Firmalar Parasını veriyorum her yoklamada burada diyecek danışmanım olsun mantığında olabilir. Onun için beklentisini öğrenmekte fayda var. Sonuç olarak her birimiz kendi kendimizin patronu olabilecekken firma bünyesinde patronuna bağlı kalmak isteyen arkadaşlarda olabilir. Böyle durumda teklifi bir kenara bırakıp maaş konuşmak daha yararlı olacaktır.
Diğer bir husus ise Firmanın TMGD nin ne iş yaptığını ve ne yapması gerektiğini bilmemesi durumunda ortaya çıkması muhtemel gereksiz iş bölüşümü.
Bu konuda dikkat edilecek konu İş güvenliğine dahil olan konulardan kendinizi sıyırmanız. Ha illa ki bu işi yapmalısın derseler fiyatınız farklı olacaktır. Unutmayalım bizim işimiz Karayoluna çıkacak ve ya Karayolundan gelecek eşyanın etiketi, ambalajı, taşıtı vs ile ilgili. Depodaki Tehlikeli Maddenin etrafı nasıl korumaya alınmalı sorunu bizi ilgilendirmiyor.

4. TMGD' nin İhtiyacı

Kimimiz iş bulmak ümidiyle, kimimiz işi varken ek gelir olsun diye, kimimiz firmasının zorlaması ile bu sektöre atıldık. Ve ne yazık ki hepimizin aynı firmalara fiyat vermesi rekabet açısından çok adilce olmuyor. Bu konuda yaşanmış örnek (Ayda ortalama 5 günlük çalışma gerektiren paketleyici bir firma için):
Kurs Arkadaşım: İşsizdi bir ümitle kursa geldi işe ihtiyacı çok fazlaydı 1500 TL fiyat verdi
Bir Emekli : Aynı zamanda İSG 1000 TL fiyat verdi
Başka bir işletme çalışanı : '' aynı zamanda kendi firmasına danışmanlık yapıyor'' : 600 TL fiyat verdi işi aldı mesleği ayaklar altına aldı, ayda 5 gün 600 KM yol yapacak GELİR VERGİSİ ödeyecek gittiği her gün için yemek parası ödeyecek kendi yıpranacak aracı yıpranacak bu işte harcadığı her gün için fırsat maliyetini hesaplayamayan bir danışman olduğu gerçeğini öğreninceye kadar kendi meslektaşlarının hakkını gasp edecek.
Gerçekten çok ihtiyacınız varsa hem iş tecrübesi kazanmak adına hem boş zamanı lehe çevirmek adına;
Firmadan yemek, kırtasiye, yakıt, gerekirse araç veya servis, belirli süreli çalışma ise çalışma gün sayısı kadar SSK talep etmek ön koşuluyla
yukarıdaki kıstaslarıda göz önünde tutarak KDV Hariç en düşük 1000 TL öneriyorum.

Böylece hem KDV yükünü üzerinden atarsınız hem diğer masrafları firmaya yükleyeceğinizi en başından belirterek görünmeyen masraflarınızı yok etmiş olursunuz.
FİRMA AÇISINDAN
Küçük bir örnek daha vereyim
Diyelim ayda 5 Gün İşbaşı yapacak iki TMGD teklifini kıyaslayalım
1. Teklif 1000 TL + KDV olsun ve bu arkadaş yukarıdaki şartlarını ve teklifinin neden bu rakam olduğunu açıkça yazsın
2. Teklif 1300 TL olsun ve bu arkadaş teklifine hiç bir şart koymasın

Firma burada ucuz teklif vereni tercih edecek ve fiyat dışındaki etkenleri gözardı edecektir. Sonuçta TM ile işlem yapan bir firma çalışanı için yemek, yakıt, SSK VS. ödenekleri çok ayrıntılı incelemez. Ancak 1000 TL Teklif veren arkadaşın aslında onlara aylık yaklaşık 1500 TL maliyeti olduğunu farketmeyecektir.
1000+180(KDV)+60(yemek)+200(yakıt)+20(kırtasiye)
İşte Bu bağlamda rekabet olsun olmasın tekliflerinizde bu ayrıntıyı mutlaka kullanın.

Bu arada yanlış anlaşılmalar olmaması açısından altını çiziyorum. Bu yazdıklarımdan herhangi bir tartışma konusu çıkmasını istemem kendimce edindiğim tecrübelerime ek olarak şahsi fikirlerimi paylaşmak istedim. Herkesin kendine göre sınırları, prensipleri, ve ya çalışma standartları olabilir. Bunları dışında tutarak fikirlerimi paylaştım. Kimisine yeterli gelir kimisi fazla bulur herkesin kendi görüşüdür saygı duyarım.
Saygılar...
 

ahmet tufan

Yeni Üye
Fiyat konusunda arada kalan arkadaşlar için biraz ipucu olması açısından yazıyorum. Mesleğe olan aşırı gereksiz ilginin ilerde bizlere işsizlik olarak dönmemesi açısından konuyu hortlatmadan ve ihtiyacı olanların bilgiyi edindikten sonra silinmek üzere bu yorumu yapıyorum. Malum üniversite mezunlarının bile asgari ücretle çalışıp yoksulluk sınırının çok altında gelir elde eden ülkem şartlarını da göz önünde bulundurarak verdiğimiz tekliflere dikkat etmemiz çok önemli bir konu olarak çıkıyor karşımıza.
Şu Noktalar Çok Önemli;
1. Firma Kaç UN kodu ile faaliyet gösteriyor ?
Unutmayalım UN kodu ne kadar fazla ise iş yükünüz o kadar fazla artacak. Verdiğiniz rakam firma tarafından yüksek bulunuyor ise ( diğer firmaların TMGD lerine verdiği ücretler bizim için dezavantaj) Onlara fazla kodla işlem yaptıklarını ve bunun için hem riskin hem de iş yükünün fazla olacağını söyleyebilirsiniz. Sonuçta her firma aynı değil. Ben izmir' de piyasayı biraz yokladım ve gerçekten birbirinden alakasız tekliflerin komik rakamların ve saçma sapan karşılaştırmaların yapıldığını görüyorum.
Örneğin;
Bir Boya Fabrikası 1400 TL Teklifi fazla bulup kendisini tek UN koduyla işlem yapan Başka bir firmanın 750 TL Fiyatla aynı uzmanı çalıştırdığını söyleyebiliyor. Tabi buradaki en belirgin fark diğer firma TMGD si ayda bir gün işbaşı yapacak olması kendisine hizmet verecek TMGD nin neredeyse her gün işe gitmek zorunda olması.
Bu anlamda yeni piyasası oluşmaya başlayan bu sektörde çok seçenekli fiyat tercihlerinin oluşabilmesi açısından bu anlayışı teklif verdiğimiz firmalara aşılamalıyız. Ta ki 2018 yılına gelindiğinde TMGD bulunduracak her işletme bu işte fiyatın nasıl belirleneceğini az çok tahmin edebilmeli ve mesleği ayak altına almamalı bu nedenle. Örneğin 10 UN Kodu ile Çalışıp ALAN, PAKETLEYEN, BOŞALTAN GÖNDEREN Bir Firma yoğun tempoyla Çalıştıracağı TMGD için En az 4000 TL vereceğini bilmeli.

2. Firma Kaç Alanda Faaliyet Gösteriyor?

Bazı işletmeler yukarı da da bahsettiğim gibi tek bir alanda faaliyet gösterebilirler Sadece Boşaltan, (Çıtır İşletme) Bu işletmenin TMGD bulundurma zorunluluğunu abartı tekliflerle suistimal etmek iş ahlakına uygun olmadığı gibi doğru dürüst uğramadan kazanacağınız küçük ama tatlı meblağları da bunu çok yakından bilip takip eden OSGB, TMGD Kurs eğiticileri, SRC5 Eğiticileri vs Şirket bazında ki sektör takipçilerine kaptırmayın.
Bu arada farkındalık oluşması açısından bir ayrıntı daha paylaşmak istiyorum. Eğitim veren kurslar çoktan OSGB mantığına girdi bile. Bunlar OSGB den çok daha acımasız. Hem kaybetmemek için 1000 TL gibi düşük teklifler veriyorlar hem de aldıkları işi çalışanlarına 1/4 oranında taksim ediyorlar. İşe ya da paraya ihtiyacınız olabilir ama lütfen sırtımızdan geçinmeye çalışan fırsatçılara aman vermeyin.

3. Firmanın beklentisi!

Bazı Firmalar Parasını veriyorum her yoklamada burada diyecek danışmanım olsun mantığında olabilir. Onun için beklentisini öğrenmekte fayda var. Sonuç olarak her birimiz kendi kendimizin patronu olabilecekken firma bünyesinde patronuna bağlı kalmak isteyen arkadaşlarda olabilir. Böyle durumda teklifi bir kenara bırakıp maaş konuşmak daha yararlı olacaktır.
Diğer bir husus ise Firmanın TMGD nin ne iş yaptığını ve ne yapması gerektiğini bilmemesi durumunda ortaya çıkması muhtemel gereksiz iş bölüşümü.
Bu konuda dikkat edilecek konu İş güvenliğine dahil olan konulardan kendinizi sıyırmanız. Ha illa ki bu işi yapmalısın derseler fiyatınız farklı olacaktır. Unutmayalım bizim işimiz Karayoluna çıkacak ve ya Karayolundan gelecek eşyanın etiketi, ambalajı, taşıtı vs ile ilgili. Depodaki Tehlikeli Maddenin etrafı nasıl korumaya alınmalı sorunu bizi ilgilendirmiyor.

4. TMGD' nin İhtiyacı

Kimimiz iş bulmak ümidiyle, kimimiz işi varken ek gelir olsun diye, kimimiz firmasının zorlaması ile bu sektöre atıldık. Ve ne yazık ki hepimizin aynı firmalara fiyat vermesi rekabet açısından çok adilce olmuyor. Bu konuda yaşanmış örnek (Ayda ortalama 5 günlük çalışma gerektiren paketleyici bir firma için):
Kurs Arkadaşım: İşsizdi bir ümitle kursa geldi işe ihtiyacı çok fazlaydı 1500 TL fiyat verdi
Bir Emekli : Aynı zamanda İSG 1000 TL fiyat verdi
Başka bir işletme çalışanı : '' aynı zamanda kendi firmasına danışmanlık yapıyor'' : 600 TL fiyat verdi işi aldı mesleği ayaklar altına aldı, ayda 5 gün 600 KM yol yapacak GELİR VERGİSİ ödeyecek gittiği her gün için yemek parası ödeyecek kendi yıpranacak aracı yıpranacak bu işte harcadığı her gün için fırsat maliyetini hesaplayamayan bir danışman olduğu gerçeğini öğreninceye kadar kendi meslektaşlarının hakkını gasp edecek.
Gerçekten çok ihtiyacınız varsa hem iş tecrübesi kazanmak adına hem boş zamanı lehe çevirmek adına;
Firmadan yemek, kırtasiye, yakıt, gerekirse araç veya servis, belirli süreli çalışma ise çalışma gün sayısı kadar SSK talep etmek ön koşuluyla
yukarıdaki kıstaslarıda göz önünde tutarak KDV Hariç en düşük 1000 TL öneriyorum.

Böylece hem KDV yükünü üzerinden atarsınız hem diğer masrafları firmaya yükleyeceğinizi en başından belirterek görünmeyen masraflarınızı yok etmiş olursunuz.
FİRMA AÇISINDAN
Küçük bir örnek daha vereyim
Diyelim ayda 5 Gün İşbaşı yapacak iki TMGD teklifini kıyaslayalım
1. Teklif 1000 TL + KDV olsun ve bu arkadaş yukarıdaki şartlarını ve teklifinin neden bu rakam olduğunu açıkça yazsın
2. Teklif 1300 TL olsun ve bu arkadaş teklifine hiç bir şart koymasın

Firma burada ucuz teklif vereni tercih edecek ve fiyat dışındaki etkenleri gözardı edecektir. Sonuçta TM ile işlem yapan bir firma çalışanı için yemek, yakıt, SSK VS. ödenekleri çok ayrıntılı incelemez. Ancak 1000 TL Teklif veren arkadaşın aslında onlara aylık yaklaşık 1500 TL maliyeti olduğunu farketmeyecektir.
1000+180(KDV)+60(yemek)+200(yakıt)+20(kırtasiye)
İşte Bu bağlamda rekabet olsun olmasın tekliflerinizde bu ayrıntıyı mutlaka kullanın.

Bu arada yanlış anlaşılmalar olmaması açısından altını çiziyorum. Bu yazdıklarımdan herhangi bir tartışma konusu çıkmasını istemem kendimce edindiğim tecrübelerime ek olarak şahsi fikirlerimi paylaşmak istedim. Herkesin kendine göre sınırları, prensipleri, ve ya çalışma standartları olabilir. Bunları dışında tutarak fikirlerimi paylaştım. Kimisine yeterli gelir kimisi fazla bulur herkesin kendi görüşüdür saygı duyarım.
Saygılar...
süper bir yazı olmuş arkadaşım. ben de kaba taslak günlük 250-350 tl gibi bir rakam belirlenir ve firmaya verilecek hizmete göre (ayda 1 gün mü, 5 gün mü, hangi sınıflara ait maddeler vs.) fiyat teklifi belirlemek mantıklı olur diye düşünüyordum. sizin yazınızda çok bilgilendirici ve aydınlatıcı olmuş birçok arkadaş için. teşekkürler.
 
Üst