Tmgdk Yönergesi Yürürlükte | Sayfa 6 | TÜİSAG TMGD Forum

Tmgdk Yönergesi Yürürlükte

Konu, 'TMGD Eğitim Firmaları' kısmında seyfullah sefer tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. alper malkoç

  alper malkoç Yeni Üye

  Aynı işyerinde hem TMGD hemde İSG Uzmanlığı yapılamayacağını gösteren yasal tebliğ, genelge, yönetmelik vb. ya da TMGD tebliğinde buna buna dayanak olabilecek bir kısım varsa yazabilir misiniz
   
 2. arkadaşlar merhaba; cuma günü yayınlanan bir tebliğ ile iş güvenliği uzmanlarının kesinlikle TMGD olamaz şeklinde güncelleme var diyorlar. ben bireysel olarak tam zamanlı bir firmanın iş güvenliği uzmanıyım. patronum dışardan hizmet almaktansa sertifikan var sen yap diyor. ki bende bu görüşteyim. bu konuda bir engel var mı?
   
 3. Yeni yayınlanan tebliğe göre isg uzamanları veya başka alanda çalışan kişiler aynı zamanda TMGD olarak çalışamayacak şikayetler ciddi anlamda arttığı için bakanlık böyle bir karar vermiş. Ayrıca ilerleyen haftalarda da petrol istasyonlarıyla alakalı tonaj sınırlaması getireceklermiş böylelikle bazı istasyonlar danışman çalıştırmaktan muaf olacaklarmış bilgilerinize.
   
  Sibel TURAN AÇAR bunu beğendi.
 4. Gizem Sunar

  Gizem Sunar TMGD Çalışma Ekibi Tüisag TMGD

  isg uzmanlarıyla ilgili olan tebliğ nerede link verir misiniz lütfen?

   
  Sibel TURAN AÇAR bunu beğendi.
 5. yayınlanan yönetmelik burada. bu yönetmelikte belgelerin kiralanmasından bahsediliyor. fakat genel müdürlüğü aradığımızda onların söylediği de isg uzmanları veya başka yerde çalışanların aynı zamanda TMGD olarak çalışamayacakları yönünde bu yönetmelikte de onun için yayınlandı dediler. ama tmgdk açan çoğu firma bu şekilde uzman çalıştırıyor ve böyle cezalar uygulanırsa herkes problem yaşayacaktır çünkü bu kuruluşlar açılırken böyle bir yönetmelik yoktu. Ayrıca bazı tmgdler sosyal medya üzerinden belgemi kiralayabilirim gibi ilanlar vermiş şikayetler olunca da bakanlık böyle bir uygulama koymuş. bu yapılanlar iş kanununa da aykırı ama yayınlanan tebliğ bu söyledikleri de yukarıda ifade ettiğim gibi.

   

  Ekli Dosyalar:

 6. Ahmety

  Ahmety Yeni Üye

  Buraya da yazmakta fayda var sanırım.. Başka bir konu başlığı altınada yazmıştım..

  Tebliğ ile ilgili gelen cevap bakanlıktan aşağıdaki gibidir.
  "
  Tebliğe göre, 1 TMGD; 01/01/2018 tarihinden itibaren ya bir işletme bünyesinde TMGD olarak hizmet verebilecek olup veya 1 TMGDK bünyesinde istihdam edilerek çalışabileceklerdir. İşletmede çalışması halinde işletmenin aynı vergi numarasına sahip şube veya temsilciliklerinden 5 tanesine kadar işletmede TMGD olarak çalışabilcektir. TMGDK 'da istihdam edilmesi halinde ise 8 farklı işletmede TMGD olarak hizmet verebilecektir.


  Cemalettin DOĞMUŞ
  Kimya Mühendisi
  Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme
  Genel Müdürlüğü
  Karayoluyla Demiryoluyla Tehlikeli Yük Taşımaları Dairesi Başkanlığı
  Tel: 0.312.2031000/3920
  Fax: 0.312.2315189
  cemalettin.dogmus@udhb.gov.tr"

  Bir arkadaşta iş güvenliği uzmanı konusunu sormuş.

  İlgili mevzuat iş güvenliği uzmanının görev, yetki ve sorumlulukları içinde yazmaktadır. Tam zamanlıysa olmuyor.

   
  Ebru usta bunu beğendi.
 7. herkes bir yalan uyduruyor ve inanıyor çoğu petrol istasyonuna görüşmeye gittim çoğunluğunda iş güvenliği uzmanları TMGD olarak çalışacak ve zaten buna da engel yok, yoksa çalışacak TMGD bulamazlar
   
 8. İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik, MADDE 12 nin 6.bendinde , "İş güvenliği uzmanları tam gün çalıştığı işyeri dışında fazla çalışma yapamaz." der... Yaniiii , tam gün çalıştığı işyerinde TMGD olarak çalışabilir...
   
 9. Burcu Günay

  Burcu Günay Yeni Üye

  Ben biraz önce yakınım olan bir akaryakıt istasyonu yetkilisiyle görüştüm. Danismanlik sirketlerinin 300 tl teklif verdiğini söylüyor. Bu firmalar yüzünden isletmeler
  bireysel calisacak tmgdlere iş vermezler.
   
 10. Ahmety

  Ahmety Yeni Üye


  Firmalar genelde bu fiyata inmiyor hatta bayağı sabit fiyat veriyorlar.

  Piyasayı kırmak için ya da kıyıda köşede varsa ismi duyulmamış şirketler içindir.

  Düşünelim TMGDK bünyesinde çalışacak kişi en kötü 1400 asgari ücretten işe girse sigortası gideri zaten 300 x 8 karşılığı olanı karşılamıyor.

  Zaten bu fiyatta da işe girecekse ya da belge kiraladıysada yakında patlayacaktır.
   
 11. Piyasa gittikçe düşüyor... :( TMGD mesleği başlamadan bitti...
   
 12. kadir toprakçı

  kadir toprakçı Yeni Üye

  merhabalar belediyede çalışan TMGD arkadaşlarımız var mı ya da belediyelerde ve kamu kurumlarında 1.1.2018 zorunluluğuyla ilgili detaylı bir bilgi sahibi olan?
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica