Tmgd Şahıs Şirketi Açmak? | TÜİSAG TMGD Forum

Tmgd Şahıs Şirketi Açmak?

Konu, 'TMGD ile İlgili Sizden Gelen Soru ve Cevaplar' kısmında İlker Kalfa tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. İlker Kalfa

  İlker Kalfa Yeni Üye

  Şahıs şirketi açmak gerekli mi?
  Eğer şahıs şirketi açıldığında vergi levhasını koymak için ofis açmak zorunda mıyız?
   
 2. Erkan YILDIZ

  Erkan YILDIZ Yeni Üye

  Arkadaşlar merhaba,

  bu konu gerçekten de önemli, ADR mevzuatı ülkemizin gündemine daha yoğun şekilde girer girmez böylesi sorular gelecek.O yüzden bu tip forumlar çok önemli, hem çalışıp hem de bu işi yürütmek isteyenler olacaktır, bu konuda birleşip ortak limited şirketler kurulabilir diye düşünüyorum, geri dönüşlerinizi bekliyorum. Saygılarımla
   
 3. İlker Kalfa

  İlker Kalfa Yeni Üye

  Cevabı olan yok mu?
   
 4. Pelin Akten

  Pelin Akten Yeni Üye

  Sahis sirketi acip, Serbest Meslek Makbuzu kesebilirsiniz.

   
  Erkan Altınok ve İlker Kalfa bunu beğendi.
 5. İlker Kalfa

  İlker Kalfa Yeni Üye

  Peki ofis mi açacağız vergi levhasını asmak için?

   
 6. Cüneyt Zengin

  Cüneyt Zengin Yeni Üye

  Öncelikle merhabalar,
  Bir kaç gündür TMGD nedir, ne değildir diye araştırırken bu forumu keşfettim ve açtığınız konuyu görünce cevap vermek istedim.

  TMGD olmak ve firmalara iş yapabilmek için bir şirket bünyesine çalışmak şart anladığım kadarıyla. Faturasız danışmanlık hizmeti vermek pek mümkün değil.
  Bunun için de vergi dairesine kayıt olmanız gerekli. Şahıs olarak vergi dairesine kayıt yaptırabilirsiniz. Kısacası şahıs işletmesi açabilirsiniz. Şirket kuruluş işlemlerinde belirleyeceğiniz sektörler var, bunlar NACE kodu olarak geçiyor. Vergi dairesine danışmanlık nace kodunu bildirdiğinizde, ikamet adresinizi iş adresiniz olarak gösterebilirsiniz. Üretim yapmayacağınız için size gerekli olan bir masa, bir sandalye, bir de bilgisayar.
  Vergi dairesi açılışı için başvuru yaptığınızda yoklama memuru iş adresinize gelip sizin gerçekten bu işi yapıp yapmadığınızı kontrol edecek. Yani ev adresinizi gösterebilirsiniz ancak evin bir odasını çalışma odası şeklinde dizayn ederseniz sorunsuz bir şekilde vergi numaranızı dolayısıyla vergi levhanızı alırsınız.

  Tabi bu işler öyle kolay olmuyor maalesef. Devlet dairelerinde ne kadar çok prosedür olduğunu az çok hepimiz biliyoruz.

  Kısaca şöyle toparlayayım;
  - Şahıs işletmeleri ev adreslerini, iş adresleri olarak gösterebilir. (Her sektör için geçerli değil.)
  - Vergi dairesine kayıt yaptırmak için mutlaka bir serbest muhasebeci mali müşavir ile anlaşma yapmak zorundasınız. (SMMM zaten sizin adınıza bütün işlemleri yapacak, siz çok fazla uğraşmayacaksınız.)
  - Vergi dairesine kayıt yaptırdıktan sonra bir oda bünyesine de kayıt yaptırmanız gerekiyor. (Ticaret odası, esnaf odası gibi.)

  Vergi dairesi ve ticaret odası işlemleri için 600,00 TL gibi bir rakama ihtiyacınız var. Ayrıca aylık defterinizi tutması için anlaştığınız SMMM'ye 90,00 TL - 120,00 TL gibi bir rakam da ödeyeceksiniz. Başka bir yerde çalışmıyorsanız yani SGK'nız yoksa aylık 400,00 TL civarı Bağ-Kur ödemek zorundasınız. Kestiğiniz her faturanın %18 KDV'sini ödeyeceksiniz, 3 ayda bir gelirinizin %20'sini devlete ödeyeceksiniz vs vs.

  Çok fazla kafa şişirip sizi bu işlerden soğutmak istemiyorum. Sorularınız oldukça cevaplamaya çalışacağım.

  Saygılarımla.

   
  Last edited: 19 Temmuz 2015
 7. İlker Kalfa

  İlker Kalfa Yeni Üye

  Çok sağolun Cüneyt bey teşekkürler açıklamanız için
   
  Erkan Altınok bunu beğendi.
 8. Meltem Turan

  Meltem Turan Yeni Üye

  Açıklamalar için teşekkürler. ancak kazancımız giderler çıktığında elle tutulur değil. Firma TMG Danışmanını sigortalı çalışan gösterse, yine vergi Levhası ve bununla ilgili giderler olacak mı?
   
 9. Şahıs işletmeniz varsa vergi levhanız ve diğer belirtilen bütün giderleriniz olacak Meltem Hanım,yalnız sigortanızı firma yaparsa tek avantajınız her ay ödemek durumunda kalacağınız yaklaşık 550 tllik bağkur primi ödemezsiniz.Çünkü kişinin kendi şahıs firması varsa başka bir yerde ssklı çalışabilir bağkur primi ödemez.
   
 10. Samet Başçı

  Samet Başçı Yeni Üye

  Bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler
  Bi sorum olacak:
  Bizim 5 danışmanlık Hakkı'mız var
  Şahıs şirketimizde bizimle birlikte çalışan danışman arkadaş bulundura biliyor muyuz ayrıyeten başka prosedürler de var mı acaba
  Teşekkürler
   
 11. ozge unal

  ozge unal Yeni Üye

  Merhaba. 657 ye tabi memurum. TMGD olursam disards is yapma ssnsim ve sartlarim nedir?
   
  Erkan Altınok bunu beğendi.
 12. yaşar can

  yaşar can Üye

  657 ye bagli memurun 2. Bir is yapma şansı yok. Amirinize sormanız yeterlidir.
   
 13. Meltem Turan

  Meltem Turan Yeni Üye

  Cevabınız için teşekkür ederim Gökhan Bey,Sormak istediğim şahıs şirketi açmadan tehlikeli faaliyet belgesi bulunan bir firmada ayda bir gün ssk ücretimin yatırılması karşılığında kadrolu çalışan olarak gösterilerek danışmanlık hizmeti verip veremeyeceğim? Ve bunu birden fazla şirket için yapabilir miyim?
   
 14. Firma sizi kendisi ssklı yaparsa sorun olmaz diye düşünüyorum sonuçta bu durumda kendi bünyesinin çalışanı gibi gözükürsünüz bir gün bile olsa.Birden fazla şirkette de 4a'lı olabilirsiniz diye biliyorum.Sonuçta günümüzde bir sürü çift iş yapan var kanunlara göre örneğin gündüz fırında çalışıp gece taksicilik yapan bir kişi iki yerden de sigortalı olmalıdır.Kişisel yorumum tabi,başka bir kaynaktan daha doğru bilgi edinirseniz paylaşırsanız seviniriz=)
   
 15. yaşar can

  yaşar can Üye

  ayda 1 gün yapmayın en azından 6 gün yapın şuan bu şekilde çalıştığım firmalarım var
   
  Muhammed Bilal ALTAY bunu beğendi.
 16. Meltem Turan

  Meltem Turan Yeni Üye

  Değerli bilgileriniz için Teşekkürler.
   
 17. Sergün Çağlayan

  Sergün Çağlayan Yeni Üye

  Samet Başçı,
  Eğer sizinle birlikte çalışacak diğer TMGD, TMGD şirketinin ortağı ve/veya çalışanı ise, diğer arkadaşın sağladığı danışmanlık hizmetini TMGD şirketiniz üzerinden faturalandırabilirsiniz.
   
 18. ebru nur tekel

  ebru nur tekel Yeni Üye

  Yaşar bey yardımcı olabilir misiniz 5 ayrı petrol ofisi ile anlaşma sürecindeyim. bana ücreti nasıl ödeyeceklerini bilmiyorlar makbuz mu keseceksin dediler bunun için şahıs şirketi kurmam gerekiyor ve benim alacağım firma başı 500 civarı ücret ile bu mümkün değil gideler geliri karşılamaz. beni 5 firma da 6 şar günden sigortalı göstermeyi düşünüyor. böyle olursa benim vergi yükümlülüğüm oluyor mu ?
   
  Muhammed Bilal ALTAY bunu beğendi.
 19. yaşar can

  yaşar can Üye

  5 sirket sizi 6 sardan sgk li gosterecek alacaklarinizi bankaya yatircaklar maas odemesi olarak. Dolayisiyla maasli elemani oluyorsunuz. Sirket kurma derdiniz olmuyor 500 istasyon basina idare eder bir fiyat.
   
  Muhammed Bilal ALTAY bunu beğendi.
 20. Bu işi profesyonelce yapmak isterseniz limited şirket kurmak daha mantıklı.Şahsi görüşmelerden sonuç çıkmadı.Lakin karşılarında tüzel kişilik bulunca görüşmeler olumlu geçti.Tek bir firmanın 5 lokasyonu ile anlaştım.Fiili olarak geçen hafta işe başladım.Sözleşmemizi imzaladık.Yalnız OSGB ler bu işi bozmak içim her şeyi yapıyor.Başarılar.
   
  Muhammed Bilal ALTAY bunu beğendi.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica