Tmfb Kısmında İşaretlencek Yerler Hk.

Arkadaşlar merhaba,bi konuda fikirlerinize ihtiyacım var,iş çok yeni olduğu için sertifika alsak da asıl zorluk şimdi başlıyor.Sonunda şirketimiz bir firma ile deneme amaçlı da olsa TMGD sözleşmesi imzaladı.Bugün firmaya gittim ancak henüz TMFB belgesi alınmamış,bu yüzden işaretlencek yerler hakkında görüşlerinize ihtiyacım var.Şimdi firmamız çeşitli firmalardan formaldehit,naftalin,nitrik asit vs.. alıyor,getiren tanker firmanın bünyesindeki depo tanklara boşaltıyor.Şimdi dolayısıyla alıcı ve boşaltan kısımları işaretlencek.Firma aldığı bu tehlikeli malları karıştırıp,işleyip tehlikesiz bir şekilde çıkartıyor ve kendisi de başka firmalara gönderiyor.Ayrıca bizim firma tehlikeli olarak mal da üretiyor ancak bunu başka bir firma gelip alıyor,taşıma,fatura kesmesi hepsi ona ait.Bu arada IBC'lerin içine de naftalin ambalajlıyoruz.
SORU:Bu durumda gönderen,paketleyen,yükleyen,dolduran seçenekleri hakkında ne düşünürsünüz?

Teşekkürler
 
Gökhan Bey merhaba, tehlikeli malı alıp işleyip tehlikesiz bir ürün çıkartsanız bile tmgd bulundurmak durumundasınız. paketleyip gönderdiğiniz naftalin muafiyet kapsamında ise size adr olarak yükümlülük getirmez. ürettiğiniz ürünün faturasını karşı taraf nasıl kesiyor bu kısmını anlamadım fakat ürününü üreten siz olduğunuz için sorumluluk gönderen dolduran paketleyen yükleyen olarak size ait. diğer taraftan alıp, karıştırıp kullandığınız tehlikeli maddedende sorumlusunuz. sonuç itibariyle faaliyet belgesini alirken her bir ürün için ve giriş çıkışına göre alıcı-boşaltıcı; gönderen-dolduran-paketleyen-yükleyen prosese göre işaretlemeniz gerekmekte.
Gökhan Bey, Bende ekim ayı itibari ile tmgd oldum. Sizin çalıştığınız firmanın faaliyet konusunu merak ettim. Firmanız hangi ilde faaliyet gösteriyor yazarsanız sevinirim. iyi çalışmalar.
 
Üst