Tehlikeli Atıklara Un Numarası Atanması | TÜİSAG TMGD Forum

Tehlikeli Atıklara Un Numarası Atanması

Konu, 'TMGD ile İlgili Sizden Gelen Soru ve Cevaplar' kısmında Sbozkır tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Sbozkır

  Sbozkır Yeni Üye

  Arkadaşlar Merhaba,

  Üretim prosesleri sonrası açığa çıkan tehlikeli çamurlar ve kontamine atıklara UN numarası atanması konusunda baya sıkıntı yaşıyorum. Bu konuda atık bertaraf firmalarıyla da konuştum ancak tamamen bir muamma söz konusu, kimse ne yapacağını bilmiyor. Bu konuda bilgisi olan varsa, paylaşımda bulunursa sevinirim.

  Teşekkür ederim,

  İyi çalışmalar
   
 2. Aynı durum bende de var msds bakıyorum ama orda da sıkıntı çekilen yerler var,firmalar listelerini yolluyor ama Un bulamıyorum,kurstaki hoca da sağolsun hep meşgul o bakımdan sınava yeni hazırlanan arkadaşlar mutlaka kurstaki hocalardan döküman istesinler bu durumlara karşı
   
 3. Süleyman Dönmez

  Süleyman Dönmez Yeni Üye

  Tehlikeli Atıklar Tehlikeli atıklar da, ADR kapsamında bulunan diğer tehlikeli maddeler gibi dikkate alınır, içerdiği tehlikeli maddeye gore sınıflandırılırlar. Buna rağmen, ADR kurallarına ek olarak, uluslararası ve ulusal çevre kanunları da tehlikeli atıklar için farklı tanımlamalar yapabilir, dokümanlarında (atık belgesi) ilave olarak da atığın nakli, orjini ve imha noktasının belirtilmesini isteyebilir. Ülkemizde atıkların taşınması ‘Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği’ çerçevesinde yapılır. (Çevre ve Orman Bakanlığı 14.03.2005 tarihli ve 25755 sayılı Yönetmelik)
   
  alev tüten bunu beğendi.
 4. Özge YILDIZ

  Özge YILDIZ Yeni Üye

  Yardımcı olur mu bilmiyorum ama bizim kurs hocamız kurs esnasında eğer hiçbir bilgi edinemediyseniz içeriğindeki ana maddeden yola çıkarak B Tablosundan UN Numarası bulmaya çalışın demişti.

   
 5. ŞULE PEHLEVAN

  ŞULE PEHLEVAN Yeni Üye

  Tehlikeli maddeler içeren katı atık ve sıvı atıklar için UN 3077 ve UN 3082 olarak A tablosunda tanımlanmış.
  Fakat ; Kontamine olmuş ambalaj(IBC VB) için UN 3509 olarak taşıma yapılıyor.

   
  Merve albayrak bunu beğendi.
 6. Gizem Sunar

  Gizem Sunar TMGD Çalışma Ekibi Tüisag TMGD

  Bu konuda emin miyiz? Yıllık beyanımda atık florasanları 3077, sitotoksik atıklar (kemoterapi atıkları) için yine 3077, atık kimyasallarım (formaldehit) için de 3082 yi yazabilir miyim?

   
 7. Ekteki sunumda konuyla ilgili açıklamaları bulabilirsiniz.
   
 8. SELÇUK BAYSAL

  SELÇUK BAYSAL Yeni Üye

  Merhaba arkadaşlar,
  Tıbbi atıklar ile ilgili sisteme giriş yapan var mı? UN numurası ile ilgili bilgi verebilecek olan var mı?
   
 9. Gizem Sunar

  Gizem Sunar TMGD Çalışma Ekibi Tüisag TMGD

  UN3291 KLİNİK ATIK, TANIMLANMAMIŞ, B.B.B
  PG:2 SINIF:6.2 ETİKET:6.2
   
 10. Kemal Çarık

  Kemal Çarık Yeni Üye

  Atık kodu 180103 (Enfeksiyonu önlemek amacı ile toplanmaları ve bertarafı özel işleme tabi olan atıklar) bu atığa UN numarası atarken UN 2814 ve UN 3291 arasında kaldım hangisini atamalıyım 2814 BULAŞICI MADDE ,İNSANLARI ETKİLEYEN
  3291 KLİNİK ATIĞI atıklardan anlayan arkadaşlarımız varsa 200121 (flüoresan lambalar ve diğer cıva içeren atıklar) 150110 (tehlikeli maddelerin kalıntılarını içeren ya da tehlikeli maddelerle kontamine olmuş ambalajlar) bu atıklara UN numarası atamış yada bu konuda tecrübeli olan arkadaşlarımız varsa yardımcı olabilirler mi ?
   
  Kenan Güzelgün ve merve kocaoğlu bunu beğendi.
 11. merve kocaoğlu

  merve kocaoğlu Yeni Üye

  Merhaba;

  Tıbbi atık olarak eğer hastanenin danışmanı iseniz atıklarınızı alan lisanslı firma ADR Taşıma Evrağı bırakmaktadır ve taşıyan firmanın belirlemiş olduğu kod mevcut evrakta yer almalı. Siz belirleyecekseniz 3291 kodlu UN numarası seçmelisiniz. Diğer kodlar hakkında çalışmam olmadığı için yardımcı olamayacağım. Kolay gelsin.
   
 12. Kemal Çarık

  Kemal Çarık Yeni Üye

  Ulusal atık taşıma formu düzenliyorlar atık kodları var normalde sınıf 6 kapsamında ADR'ye tabi olan maddeler (atıklar) için bir UN numarası atayıp bir ADR taşıma evrağı düzenlemeleri gerekiyor diye biliyorum bende yanlız böyle birşey yapmıyorlar
   
 13. merve kocaoğlu

  merve kocaoğlu Yeni Üye

  Kemal Bey o zaman atık gönderimi yapılan firma ile görüşün bence düzenlenmesi gerekiyor. Baktığım hastaneye 3291 kodlu olanı kullanıyorum ama başka nasıl yol izlenir bilmiyorum. Kolay gelsin
   
 14. hüseyin meral

  hüseyin meral Yeni Üye

  işletmeler için tehlikeli atıkları yükleyen olarak giriyoruz değil mi ? kimyasal ambalajları mesela UN3509 ile giriyoruz ama paketleme yok, taşıma yok, yükleyip gönderiyorum. yükleyen sekmesini doldursak yeterli sanırım.

  bir de mesela bir kimyasal ambalajı var, ama içindeki bitmiş olan kalıntısı kalan kimyasal ADR kapsamında değil. ama yine de tehlikeli. bu kimyasal ambalajı yine de UN3509 kapsamında oluyor mu?
   
 15. neslihan kurban

  neslihan kurban Yeni Üye

  sunumu rica etsem yükler misiniz?
   
 16. Doğukan Tüzün

  Doğukan Tüzün Yeni Üye

  Atık Kodu 18 01 06* : Tehlikeli maddeler içeren ya da tehlikeli maddelerden oluşan kimyasallar için UN numarasını ne seçmeliyiz? Yardımcı olabilecek var mı?
   
 17. Tehlikeli atıklar Sınıf 9 kapsamında alt grup olarak M6, M7 ve M8 de değerlendiriliyor. Bu alt gruplara ADR 2017 de sayfa 249 da yer alan kayıt listesindeki M6 M7 ve M8 lere atanmış UN numaraları 3077, 3082 ve 3245 olarak geçiyor.
  M6 3082 ÇEVREYE ZARARLI MADDE, SIVI, B.B.B.
  M7 3077 ÇEVREYE ZARARLI MADDE, KATI, B.B.B.
  M8 3245 GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ MİKROORGANİZMALAR
  Sıvılar için 3082 katılar için de 3077 olarak kabul etmek bana mantıklı geliyor. Bu benim şahsi fikrim.
  İyi çalışmalar dilerim.
   
 18. Gizem Sunar

  Gizem Sunar TMGD Çalışma Ekibi Tüisag TMGD

  3082 ÇEVREYE ZARARLI MADDE, SIVI, B.B.B.
  3077 ÇEVREYE ZARARLI MADDE, KATI, B.B.B. şahsen doğru ya da yanlış ben geçen yıl beyanlarımı bu şekilde yapmıştım. Bu sene de aynısını düşünüyordum.
   
 19. Raif Gündoğan

  Raif Gündoğan Yeni Üye


   
 20. betül yıldız

  betül yıldız Yeni Üye

  Arkadaşlar merhaba, ben akaryakıt istasyonları ile çalışıyorum yanlız iki gün önce bir hastane ile sözleşme yaptım. Hastanalerle ilgili bir çalışmam olmadığı için atıkları un numarasına atamakta zorlanıyorum. Eğer yardımcı olursanız çok sevinirim.
  180106 Tehlikeli maddeler içeren ya da tehlikeli maddelerden oluşan kimyasallar
  180108 Sitotoksik ve stostatik atıklar
  150110 Tehlikeli maddelerin kalıntılarını içeren ya da tehlikeli maddelerle kontamine olmuş ambalajlar 3509
  150202 Tehlikeli maddelerle kirlenmiş emiciler, filtre malzemeleri (başka şekilde tanımlanmamış ise yağ filtreleri), temizleme bezleri, koruyucu giysiler
  180103 Enfeksiyonu önlemek amacı ile toplanmaları ve bertarafı özel işleme tabi olan atıklar
  080317 Tehlikeli maddeler içeren atık baskı tonerleri 3291
  160213 16 02 09’dan 16 02 12’ye kadar olanların dışındaki tehlikeli parçalar içeren ıskarta ekipmanlar ( ELEKTRONİK ATIK)
  200133 16 06 01, 16 06 02 veya 16 06 03’un altında geçen pil ve akümülatörler ve bu pilleri içeren sınıflandırılmamış karışık pil ve akümülatörler ( PİLLER)
  150111 Boş basınçlı konteynırlar dahil olmak üzere tehlikeli gözenekli katı yapılı (örneğin asbest) metalik ambalajlar ( SPREY KUTULARI)

  iyi çalışmalar diliyorum.
   
  Murat KAÇAR ve Furkan KARAKAYA bunu beğendi.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. un 3077

Yandex.Metrica