Tehlike Kodu Zorunluluğu

Caner Demir

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba,

Çalıştığım şirketin hem yöneticisiyim hem de TMGD olarak görev yapmaktayım. Tedarikçi firmalardan biri ile bir konuda anlaşamadık. Bende tam emin olamadım. Konu şu ki; firma gönderdiği tehlikeli maddelerin ambalajlarının üzerine UN Kodu ve tehlike işaretlerinin hiç birini yazmıyor. Bu konuda uyardığımda ise sizi etkileyen bir durum yok. Çalışmalarımız devam ediyor. Ancak bu konuda sorumlu taraf biziz , yasal olarak sizlik bi durum yok diyorlar.

TMGD konusunda acemi olduğum için de emin olamadım. Eğer yasal olarak bizi bağlayan bir durum yoksa Alıcı-Boşaltan TMFB 'nin bi anlamı kalmaz ki?
 

merve çakmak

Yeni Üye
Merhaba,

Ben 9 nisanda sınava girdim. Bu konu ile ilgili hocama sormuştm. Hoca, ambalaj üzerinde BM numarası olmasa bile mutlaka etiketler olmak zorunda, alıcı firmanın sorumlulugu ürün firmadan içeri girdiğinde başlar, tehlike etiketi olmayan ürün firmaya alınmamalıdır demişti.
Bunun üzerine ben kendi firmamdakileri kontrol ettıgımde (boya, basınçlı tüp...etc) hepsinde etiketler tamdı.

Umarım yardımcı olur. iyi çalışmalar dilerim.
 

Serkan TUZCU

Yeni Üye
22 MAYIS 2014 TARİHLİ TMGD HAKKINDA TEBLİĞ,
TMGD'NİN GÖREVLERİ MADDE 23.2.a
TEHLİKELİ MADDELERİN TAŞINMASINDA ULUSLARARASI ANLAŞMA VE SÖZLEŞMELERE (ADR/RID) HÜKÜMLERİNE UYULDUĞUNU İZLEMEK DER,

CEZASI TMGD İÇİN 116 TL,

YİNE AYNI TEBLİĞ BELGE SAHİPLERİNİN UYARILMASI VE BELGELERİN İPTALİNDE
MADDE 29-6(TMGD) - b : BAKANLIKÇA YAPILAN DENETLEMELERDE 23. MADDEDE BELİRTİLEN GÖREV VE SORUMLULUKLARIN YERİNE GETİRİLMEMESİ

CEZASI TMGD İÇİN 1.162 TL

GELEN MALZEME SİZE KONTEYNERLE GELİYORSA ALICI VE BOŞALTAN OLARAK İŞLETMEYE İLAVE HÜKÜMLERDE ÇIKARABİLİYOR, BUNLARIN DIŞINDA BİLGİSİ OLANLARINDA PAYLAŞIRSA BENDE SEVİNİRİM.
 

servet asım

Yeni Üye
İrsali fişinde alıcı olarak firmanızın adı geçiyorsa etiket denetleme zorunluluğunuz yoktur. Bu zorunluluk taşıyıcı, gönderici veya doldurucunun ortak sorumluluğudur. Faaliyet belgeniz sadece alıcı olarak mı geçiyor.
 

Caner Demir

Yeni Üye
Evet Alıcı-Boşaltan.

Ancak teslim aldığım malzemenin UN koduna göre kontrol sistematiği oluşturacaksak, bu işlemi yapacak kişiye gerekli bilgiyi nasıl vereceğiz.
 

servet asım

Yeni Üye
Boşaltan olarak Etiket sökme ve şayet boşaltım anında konteyner içinde sızıntı-döküntü oluşturabilecek bir hasara sebep olmuşsanız bunu önlemek gerektiği ADR mevzuatında açıkça anlatılmıştır. Fakat dediğiniz gibi araç üzerinde veya konteyner üzerinde sınıflandırma etiketi ve UN numarası yoksa ben taşıma evrağı ile aracı doğru yük taşıyıp taşımadığını nerden bilebilirim? BEnim nacizane düşünsem size gelen ürünlerin MSDS formu 14. maddelerdeki UN numarası ile taşıma evrağında bulunan UN numarasının kontrolünü yapmanız. Bu şekilde bir sistematik geliştirebilirsiniz.

1.4.3.7. 1 1.4.1 bağlamında, boşaltıcı aşağıdakilere uymalıdır:

(a) Ambalaj, konteyner, tank, MEMU, MEGC veya araç üzerindeki bilgiler ile taşıma belgesindeki ilgili bilgileri karşılaştırarak doğru maddelerin boşaltıldığını araştırarak, tespit etmek;
 
Üst