Tablo - Türkiye’de Tehlikeli Maddelerin Geçişine İzin Verilmeyen Otoyol Tünelleri

ADR üzerinden konuşmak gerekirse, "tüm tehlikeli maddelerin geçişi bu tünellerden yasaktır" demek yanlış olur.Tehlike sınıflandırmaları boşuna mı yapıldı.Tünel koduna göre bazı tehlikeli maddeler geçebilir, bazıları geçemez.Bunu belirtmek gerekli.

Türkiye'de mevcut uygulama için yönetmelik şöyle diyor:

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Tehlikeli Maddelerin Taşınmasında Özel Kurallar

Tehlikeli maddelerin taşınmasında özel kurallar

MADDE 8 – (1) Tehlikeli madde taşımalarında ADR’nin yanı sıra aşağıdaki hükümlere de uyulması zorunludur.

a) Patlayıcı madde ve sıkıştırılmış gaz yüklü taşıtların, boğaz köprülerinden ve boğaz tüp geçitlerinden geçişlerine ilgili valiliklerce Karayolları Genel Müdürlüğünün görüşü dikkate alınarak belirlenen usul ve esaslar dahilinde izin verilir.

b) Patlayıcı madde yüklü taşıtlar tünel sınırlandırma kodu B, B1000C, C5000D ve E olan tünelleri, sıkıştırılmış gaz yüklü taşıtlar ise tünel sınırlandırma kodu B1D, C1D ve D olan tünelleri kullanamaz. Ancak, alternatif güzergahın bulunmadığı durumlarda veya iklim, coğrafik şartlar, yol bakım onarımı gibi elverişsiz sebeplere bağlı olarak, trafiğin tünelin her iki ucunda da durdurulması kaydıyla valilik tarafından Karayolları Genel Müdürlüğünün görüşü dikkate alınarak söz konusu taşıtların tünel geçişine izin verilir.
 

Özlem TMGD

TMGD Çalışma Ekibi Koordinatörü
Yönetici
Değerli arkadaşlar;

Kaynağı resmi bir sitedir. Şu an hangi siteydi tam olarak hatırlamıyorum ama doğruluğunu teyit etmediğim hiçbir bilgiyi paylaşmıyorum forumda, tekrar bulup kaynağını da paylaşacağım.

Furkan Gökçayır;

ADR hükümlerini bilmiyor değiliz, müsterih olun lütfen. Burada kodlar verilmemiş, takdir edersiniz ki kafama göre tünel kodu ekleyemem fakat ilgili bilgide genel olarak geçiş iznine tabi tünellerin listesi yer alıyor. Sanırım konuyu oldukça yanlış anlamışsınız.

İyi çalışmalar dileklerimle...
 
Üst