Sinavda Basarili Olanlar Sertifika İcin Nasil Bir Yol İzlemeli? | TÜİSAG TMGD Forum

Sinavda Basarili Olanlar Sertifika İcin Nasil Bir Yol İzlemeli?

Konu, 'TMGD Konu Özetleri ve Hap Bilgiler' kısmında Orhan Demir tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Orhan Demir

  Orhan Demir Yeni Üye

  sinavda basarili olanlar sertifika icin nasil bir yol izlemeli?
   
 2. emre yılmaz

  emre yılmaz Yeni Üye

  06 Haziran 2015 tarihinde yapılan Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Sınavında kazananlar için aşağıda yapılması gerekenler bulunmaktadır.
  TMGD Sertifikası almak için:
  1. Dilekçe (EK-1)
  2. Nüfus cüzdanı sureti
  3. Lisans Diplomasının noter onaylı sureti
  4. Adli Sicil Kaydı Belgesi
  5. Yetkili yangın söndürme eğitim merkezlerinden uygulamalı yangın söndürme eğitimine katıldığına dair alınan belgenin aslı veya noter onaylı sureti
  6. Sertifika ücretinin yatırıldığına dair makbuz.
  ile Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğüne başvurulacaktır.
  NOT :
  • Bakanlığımız otomasyon sistemi üzerinden oluşturulan TMGD Sertifikası ücreti Halkbankasına TC. Kimlik Numarası ile yatırılacaktır.
  • İl İtfaiye Müdürlükleri, üniversitelerin ilgili bölümlerince düzenlenen Temel ve Uygulamalı Yangın Eğitimi Sertifikaları ile Milli Eğitim Bakanlığınca yetkilendirilen özel eğitim kuruluşlarından alınan eğitimler sonrası MEB tarafından düzenlenen Temel ve Uygulamalı Yangın Eğitimi Sertifikaları kabul edilecektir.
  • Sınav itirazları Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Hakkında Tebliğ çerçevesinde sınav sonuçlarının yayınlanmasını müteakip 10 iş gününde (İdarenin evrak birimi giriş tarihi baz alınacaktır.) Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğüneyazılı yapılacaktır.
  • Sınav sonuçlarına yapılan itirazlar, itiraz süresinin sonra ermesinden sonra değerlendirilerek, sınav sonuçlarını etkileyecek hata tespit edilmesi halinde katılımcıların sınav sonuçlarına yansıtılarak tekrar kişilere yukarıda belirtilen bildirim yolları ile iletilecektir. İtirazlara, ayrıca yazılı cevap verilmeyecektir.
  EK-1
  DİLEKÇE ÖRNEĞİ
  ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI
  TEHLİKELİ MAL VE KOMBİNE TAŞIMACILIK DÜZENLEME GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE
  ANKARA
  Bakanlığınızca ……………………. tarihinde Ankara’da yapılan Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Sınavında …….. puan alarak başarılı oldum. TMGD Sertifikası için belgelerim ekte sunulmakta olup, gereğini arz ederim.(tarih)
  İMZA
  Adres: Adı- Soyadı
  Cep tel:
  E-mail:
  EKLER:
  1-Kimlik Fotokopisi
  2-Lisans Belgesi
  3-Yangın Sertifikası
  4-Adli Sicil Kaydı
  5- TMGD Sertifika Ücreti Dekontu Geçen sınavda bunları istemişlerdi sanırım yine aynı olur.
   
 3. Orhan Demir

  Orhan Demir Yeni Üye

  Lisans diplamasinin fotokopisi mi onaylanacak
   
 4. emre yılmaz

  emre yılmaz Yeni Üye

  sanırım noter onaylı olması gerekiyor diplomanın

   
  Orhan Demir bunu beğendi.
 5. Tayyar Uçar

  Tayyar Uçar Yeni Üye

  başvuru belgelerini nasıl göndereceğiz postaylamı göndereceğiz?

   
 6. biz bu evrakları kursa kaydolurken zaten verdik, bir daha mı verilecek?

   
  Buggy Bidu ve Ensar Genc bunu beğendi.
 7. Ensar Genc

  Ensar Genc Üye

  "Bakanlik" onayli kurslara niter onayli diploma tasdiginden tutun da sabika kaydina kadar nice belgeyi vermis olmamiza ragmen hala ayni begeleri toplamamiza bir turlu anlam veremiyorum ben de.

  Egitim kurumlarinda her turlu bilgimiz resmi ve tasdikli bir sekilde mevcut. Ellerinde database bile var, kim gecti kim kaldi goruyorlar.

  Bakanlik sertifikalari egitim kurumlarina gondermeli. Makbuzla gelene ve kimlik ibraz edene sertifika teslim edilmeli.

  Cok yipratici sureclerden geciriliyoruz, buze de yazik.
   
 8. Orhan Demir

  Orhan Demir Yeni Üye

  Burasi turkiye diyorum ve susuyorum !!!
   
 9. orhan aksoy

  orhan aksoy Yeni Üye

  ve artık ortalık TMGD doldu. bu saatten sonra TMGD önemini yitirdi.
   
 10. Enis Aksu

  Enis Aksu Yeni Üye

  Bu belgeleri istemeyen yerlerde var. TMKT kendi sisteminde önce TMGD sınavına giriyorsun, sonra 4 yıllık mezunmusun diye kontrol ediyor. Eğitmenlik içinde sınava giriyorsunuz, geçerseniz ingilizce belgeniz varmı diye sonradan kontrol ediyor. O yüzden şartları baştan öğrenmek lazım.
   
 11. Muhammet Akgül

  Muhammet Akgül Yeni Üye

  En başta kayıt olurken , kursa lisans diploması onaylı suretini ve bazı belgeleri vermiştik zaten. Bunu tekrar vermek şart mı ?
  Sertifika ücreti ve onaylı suret için ödeyeceğimiz paralar çok fazla...
   
 12. Evet maalesef Ankara'ya göndereceğiniz dilekçe için bunlar yine şart.571 tl sertifika ücreti,diploma noter onayı 35-40 tl olması lazım bir de üstüne yangın kursuna gidilcek en az 200 tl+yangın sınav ücreti 50 tl+yangın sertifikanızın orjinalini göndermek istemezseniz onun da noter onaylı fotokopisi 35-40 tl masraf üstüne masraf.Sertifikanız gelcek bu kez de 2018'ler konuşuluyor,herkesin şansı açık olsun
   
 13. Muhammet Akgül

  Muhammet Akgül Yeni Üye

  Doldu derken biraz açıklama yapar mısınız?
   
 14. Sinem Zenger

  Sinem Zenger Yeni Üye

  Merhaba arkadaşlar. 3 ekim sınavını geçip TMGD olmaya hak kazandım. Fakat kursumdan aldığım bilgiler ve kendi araştırmalarım sonucunda gördüm ki şuan TMGD olarak çalışmak çok mümkün değil. 2018 yılında bazı alanların muafiyeti kalktıktan sonra sertifikalarımız anlamlı olacak gibi görünüyor. Bilindiği üzere bu sertifikaların 5 yıl geçerlilik süresi var. Benim sorum şu; sertifikayı şimdi değil de örneğin 2 yıl sonra aktif hale getirdiğimizde 5 yıllık süre o zaman mı devreye giriyor yoksa geçerlilik süresi başladı mı? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
   
  öznur görür ve Orhan Demir bunu beğendi.
 15. yarenim

  yarenim TMGD Çalışma Ekibi Tüisag TMGD

  Sinem Hanım hayırlı olsun belgeniz. Maalesef ki, belgeyi erteleyim de tarihi biraz daha uzatayım deme şansınız yok. 3 ekimde sınava girdiniz ve belgeyi almaya hak kazandınız. Siz belgeyi ne zaman düzenletirseniz düzenletin 5 yıl olan geçerlilik tarihi değiştiremezsiniz.
  Kolay gelsin.
   
 16. Orhan Demir

  Orhan Demir Yeni Üye

  Noter onayli yerine "asli gibidir" gondersek kabul ederler mi ?
   
 17. yarenim

  yarenim TMGD Çalışma Ekibi Tüisag TMGD

  Aslı gibidir olması için kuruma aslını ibraz ederek, kurumun aslı gibidir kaşesinin olması demektir. Bu söylediğiniz. Eğer kastınız noterden daha önce çıkarttığınız onaylı belgeyi aslı gibidir yaptırılıp gönderilmesiyse o da olur zaten noter onaylı demektir. Önemli olan fotokopi olmaması hiçbir şekilde.
   
 18. Muhammet Akgül

  Muhammet Akgül Yeni Üye

  İl ve İlçe MEB müdürlüklerinden aslı gibidir damgası yaptırabiliriz.
   
 19. Muhammet Akgül

  Muhammet Akgül Yeni Üye

  Bu tarz şeyler yazmak yerine, sayı belirtirseniz daha iyi olur. Bu şekilde, bitti önemini yitirdi cümleleri kuru gürültüye giriyor. Yanlış anlamayın şahsınızla ilgili bir şey değil. Yalnız bu tarz şeyler yazılmasının pek bir manası da yok faydasıda. Bir gerçeklik payı da yok henüz. Ekim ayında ki sınav olana kadar, kurstan öğrendiğim kadarıyla 1500 küsüratlı TMGD vardı herhalde. Bu sayı her tarafın dolduğunu göstermez. Varsayalım 3000 olsun... Bu kurslar başladığı ilk gün TMGD olmanın bir önemi yoktu zaten. Çünkü şuan bir iş kapısı yoksa, şuan bir önemide yoktur. 1 TMGD li olsa dahi. Şuan sayı fazla yada az olduğu için işe giremiyoruz değil dikkatinizi çekerim.
   
 20. Belgeleri yollamamiz gereken adres neresi birisi paylasabilir mi ? Ya da bakanlığa gidip elden de teslim etme imkanımız var mi ?
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica