Güvenlik Planı

Güvenlik planı hazırlanırken Tablo 1.10.3.1.2: Ciddi sonuçlara neden olabilecek tehlikeli malların listesi dikkat alınarak yapılması gerekiyor, sınıflandırma kodu tutmayan maddeler için hazırlanması gerekmiyor değil mi?
 

ZEYNEP BAŞAK

Yeni Üye
Herkese merhaba, cevaplara baktım ama net bir bilgiye ulaşamadım, akaryakıt istasyonları için elinde güvenlik planı olan ve paylaşmak isteyen var mıdır acaba? Şimdiden teşekkürler.
 
Arkadaşlar ekte göndermiş olduğum emniyet planı umarım işinize yarayacaktır, göndermiş olduğum evrak denetimler sırasında bakanlık personeli tarafından uygun görülmüştür, herhangi bir olumsuzluk olmamıştır. Olabildiğince sade ve anlaşılır olmasında fayda var. Gerekli yerler değiştirilip firmanıza uyarlayabilirsiniz. Firmanızın İSG uzmanı tarafından yapılması gereken acil durum planına ulaşıp oradaki bilgilere göre yapılması özellikle dikkat ettikleri bir husus bilgilerinize.

İyi çalışmalar dilerim.
 

Ekli dosyalar

Güvenlik planı ,aslında TAŞIMA faaliyeti ile ilgili , hazırlanması gereken bir plandır.Bir tehlikeli madde taşıma faaliyetinden sonra,işletmenin deposuna boşaltıldığı dakika bizim işimiz biter. Maalesef bakanlık ve mevzuatı yazanlar bile bu konuda bilgisiz olduklarından , Saadece alıcı olacak işletmelerde TMFB yönetmeliğine, ek duyuru ile Güvenlik Planını şart koşmuştur. Bizde iş güvenliğinden devşirme güvenlik planlarını kullanıyoruz ve bakanlık olaya vakıf olmadığından bunları kabul ediyor. Yürüdüğü sürece bu şekilde idare edeceğiz lâkin olması gereken, Güvenlik planı, taşıma faaliyeti ile ilgili, güzergah, güvenlik, park alanları ile olağanüstü durumlarda alınacak önlemleri(kaza,sızma,dökülme vs) içeren ve bir taşıma faaliyetine güzergaha özel olarak hazırlanır.Gönderen ve Taşımacı'nın sorumluluğunda hazırlanması gerekir.Taşıma aracı olmayan,gönderen olmayan, Alıcı işletmelerin emniyet planı hazırlaması, Uluslararası antlaşmaya(ADR) aykırıdır. İdare maalesef sektörde herkesle görüşmesine rağmen bu işin en büyük paydaşı TMGD'leri yok sayıyor.
 
Üst