Çözüm İçin Cevap Bekleyen Sorular.

ğıdakilerden hangisi doğrudur?
I) UN NO 2215 iç ambalajda net 30 gram, dış ambalajda net 1000 gram olacak şekilde ambalajlanıp taşınmaktadır. Araçta 8.3.4 hükümlerine uygun portatif aydınlatma aparatının bulunması zorunlu değildir.
II) UN NO 2719 iç ambalajda net 30 gram, dış ambalajda net 1000 gram olacak şekilde ambalajlanıp taşınmaktadır. Ambalajlar Tehlike No 5.1 ve 6.2 etiketlerini taşımalıdır.
III) UN NO 1779 iç ambalajda net 30 ml, dış ambalajda net 500 ml olacak şekilde ambalajlanıp taşınmaktadır. Personelin tehlikeli malların taşınmasına yönelik hükümlerin genel zorunluluklarına aşina olmasına gerek yoktur.
IV) UN NO 3450 sınırlı miktar şeklinde ambalajda taşındığında D kodlu tünelden geçemez.
V) UN NO 2491 5 litrelik porselen iç ambalajlarda toplam brüt kütlesi 20 kg olacak şekilde taşınmak istendiğinde dış ambalajların üzerinde yön düzeni oklarının bulunması gerekmektedir.
A) I, II, V
B) II, III, IV
C) I ve V
D) IV ve V
E) I, II, III ve V
Arkadaşlar yardımcı olabilirmisiniz cevap 1 ve 5 m, yoksa sadece 5 mi

mesut biçer

Yeni Üye
merhaba biraz geç oldu ama bu sorunun cevabının C şıkkı olmadığına inanıyorum ilgilenen arkadaşlara soruyorum yardımlarınızı bekliyorum..
8. Tehlikeli madde taşıyan araçlarla ilgili aşağıdakilerden hangileri doğrudur?

I. Tehlikeli madde taşıyacak olan tüm araçlar onay sertifikasına sahip olmalıdır.
II. Onay sertifikasının muayene tarihi yaklaşan bir araç muayene tarihinden 1 ay önce veya 1 ay sonra teknik muayeneye girmelidir.
III. Tehlikeli maddeleri ambalajlı olarak taşıyacak olan ilk tescil tarihi 31 Aralık 1987 den sonra yapılan ve max. kütlesi 12 tondan fazla olan tüm motorlu araçlar için hız sınırlandırma cihazı zorunludur.
IV. Ambalajlı olarak patlayıcı madde taşıyacak olan EX/III araçlarında motor bölümü için otomatik yangın söndürücü sistemler olmalıdır.
V. UN 0331 numaralı tehlikeli maddeyi taşımada kullanılan tankın arka yüzeyi ile tampon arka kısmı arasında en az 100 mm uzunluğunda bir boşluk olacaktır.

A. I, II ve III B. II, III ve IV C. II, III ve V D. II, IV ve V E. III, IV ve V
Ben de V. madde için herhangi bir referans bulamadım.

ibrahim b

Yeni Üye
merhaba bu dönem için sınava girecek kimse yok gibi .. ya da burada değiller .. pek bir paylaşım göremiyorum .8 temmuz sorularının çözümlü cevapları var mı ?

Yusuf AYDIN

Yeni Üye
3000 lt kapasiteli bir sabit tank içinde 300 lt UN 1466 taşınır ise ADR’ye göre aşağıdakilerden hangisi(leri) yapılmalıdır?
I. Sürücü SRC 5 temel ve tank eğitimi almış olmalıdır.
II. Bu maddenin elleçlenmesinde topraklama yapmaya gerek yoktur.
III. Sürücü yol kenarı denetiminde tankın ara ve periyodik muayene raporunu denetim görevlisine ibraz etmeli
IV. Taşıma evrakında “özel hüküm 640 F” ibaresi yer almalı.
V. Araç sürücüsü yol kenar denetiminde kimlik bilgilerini ibraz etmek durumunda .

A Sadece I

B Sadece II

C I , V

D II,V

E Hepsi

Merhaba arkadaşlar bu soruda III ve V şıkların referanslarını bulamadım. Yardımcı olabilir misiniz.
Merhaba,
1 neden doğru? bu duruma 1.1.3.6 muafiyeti uygulanamaz mı?

Teşekkürler.