2.500 Liraya 7 Gün Kursa Git Ayda 25 Bin T L'lik İşi Kap | TÜİSAG TMGD Forum

2.500 Liraya 7 Gün Kursa Git Ayda 25 Bin T L'lik İşi Kap

Konu, 'TMGD Güncel Haberler' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze Yönetim Yardımcısı Tüisag TMGD

  Tehlikeli madde taşıyan dolduran şirketlerin artık danışman bulundurması zorunlu. Bu da yeni bir iş kapısı açtı... 2.500 liraya bir hafta kursa giden ve sertifika alan danışmanlar aylık kazancı 25 bin TL'yi bulabilen bir işin sahibi olacak.

  Sümer DEMİRCİLER

  İş güvenliği alanında birbiri ardına devrim gibi kararlar geliyor. Yeni uygulamalarla güvenlik artarken istihdam alanında da yeni ufuklar açıyor. Bugünden itibaren tehlikeli madde taşıyan, paketleyen, dolduran, boşaltan işletmelere Tehlikeli madde güvenlik danışmanı ( TMGD) bulundurma zorunluluğu getiriliyor. Uymayanlara cezai yaptırım uygulanacak. Yönetmeliğe göre her danışman en fazla 5 firmaya hizmet verebilecek. Ancak Türkiye'de şu an sadece yaklaşık 500 danışman bulunuyor.

  1.jpg

  İSTASYONLAR SENEYE BAŞLIYOR

  Temmuz 2016 itibarıyla ise Türkiye genelindeki 15 bin akaryakıt istasyonuna aynı zorunluluk geliyor. Bu da güvenlik danışmanı alanında talebin patlamasına neden olacak. Güvenbir OSGB Genel Müdürü ve İşyeri Hekimi Dr. Ali Çolak, "Türkiye’deki akaryakıt istasyonlarının ve tehlikeli madde taşımacılığı yapan firma sayısı çok fazla. Akaryakıt istasyonlarının da devreye girmesiyle talep daha da yükselecek" dedi. Tehlikeli madde güvenlik danışmanı olmak için 7 gün, günde 8 saat süren bir kursu tamamlamak, ayrıca 1 tam gün süren özel yangın eğitimi almak gerekiyor. Eğitimin ücretiyse 2500 lira.

  KİMLER olabiliyor?

  4 yıllık lisans mezunu olmak; kaçakçılık, dolandırıcılık, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı, rüşvet suçlarından cezayla hükümlü bulunmamak gerekiyor.

  Beş şirketle çalışabilir

  UZMANLAR verilecek ceza miktarları ve uygulama konusunda bazı soru işaretleri olduğunu belirtiyor. Bir danışmanın en fazla 5 şirkete hizmet verebileceğinin altını çizen Çolak, "Tehlikeli madde güvenlik danışmanı ya bir şirkete bağlı ya da bağımsız olarak hizmet verebilecek. 5 işyerine hizmet verdiği düşünüldüğünde aylık kazancı 15-25 bin TL arasında değişebilir" ifadesini kullandı.

  Danışman ne yapacak?

  güvenlik danışmanı, işletme içerisinde tehlikeli maddeyle ilgili yapılacak her türlü işlem ve prosedürü takip ederek, periyodik raporlar tutacak. Aynı zamanda çalışanlara da eğitim verecek. Tehlikeli maddelerin taşınması, yüklenmesi veya boşaltılması sırasında bir kaza veya güvenliği etkileyecek bir olay meydana gelmesi durumunda acil durum prosedürlerini uygulayacak.

  Kaynak: Akşam
   
 2. Gamze

  Gamze Yönetim Yardımcısı Tüisag TMGD

  Abartılı bulduğum bir haber daha!!!
   
  ahmet aktaş bunu beğendi.
 3. Gamze

  Gamze Yönetim Yardımcısı Tüisag TMGD

  Benzin İstasyonları İçin Son Gün

  30 Haziran 2015 tarihinden itibaren tehlikeli madde taşıyan, paketleyen, dolduran, boşaltan işletmelere Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı ( TMGD) bulundurma zorunluluğu getiriliyor.

  Bu zorunluluğa uymayan işletmelere cezai yaptırım uygulanacak. Yönetmeliğe göre her danışman en fazla 5 firmaya hizmet verebilecek. Ancak Türkiye genelinde şuan yaklaşık 500 danışman bulunuyor. Uzmanlara göre danışmanların sayısı çok yetersiz. Çünkü Türkiye'de sadece akaryakıt istasyonlarının sayısı 15 bine yakın.

  benzin1.jpg
  Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nca 22 Mayıs 2014 tarihinde yayınlanan ADR (Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması) tebliğiyle birlikte tehlikeli maddelere yönelik işler yapan her işletme 30 Haziran 2015 tarihi itibariyle Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı bulundurmak zorunda.

  Güvenbir OSGB Genel Müdürü ve İşyeri Hekimi Dr. Ali Çolak, 30 Haziran itibariyle tehlikeli madde taşımacılığı ve depolaması yapan işletmelerin, akaryakıt istasyonlarının, kimyasal, LPG, akaryakıt barındıran tesislerin, plastik sanayi alanında üretim yapan fabrikaların TMGD bulundurması gerektiğini söyledi.

  Türkiye'deki akaryakıt istasyonlarının ve tehlikeli madde taşımacılığı yapan firma sayısının fazla olduğuna değinen Çolak, hâlihazırda bu hizmeti verecek danışman sayısının 500 civarında olduğunu söyledi ve ekledi: “Bir danışman en fazla 5 firmaya hizmet verebilecek. Türkiye'deki akaryakıt istasyonlarının sayısının yaklaşık 15 bin civarında olduğunu göz önünde bulundurursak, şuan bulunan danışman sayısı akaryakıt istasyonları için bile yetersiz kalıyor.”

  Danışmanlar ne yapacak?

  Söz konusu danışmanların işletme içindeki görev ve yükümlülüklerine dair bilgiler aktaran Dr. Çolak, “Danışmanlar işletme içerisinde tehlikeli madde ile ilgili yapılacak her türlü işlem ve prosedürü takip ederek, periyodik raporlar tutacak. Aynı zamanda çalışanlara da eğitim verecek. Tehlikeli maddelerin taşınması, yüklenmesi veya boşaltılması sırasında bir kaza veya güvenliği etkileyecek bir olay meydana gelmesi durumunda acil durum prosedürlerini uygulayacak.” dedi.

  Kimler TMGD olabilir?

  Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı olmak için Ulaştırma, Denizcilik Ve Haberleşme Bakanlığı'nın yetkilendirerek açmış olduğu eğitim kurumlarında 49 saat eğitim almak ve sonrasında yapılacak sınavda başarılı olmak gerekiyor. Bu eğitimlere başvurabilmek içinse dört yıllık lisans mezunu olmak; kaçakçılık, dolandırıcılık, dolanlı iflas, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı, kaçak insan taşımacılığı veya ticareti, hırsızlık, rüşvet suçlarından hürriyeti bağlayıcı ceza ile hükümlü bulunmamak gerekiyor.

  Kaynak: Zaman
   
 4. Damla UZUNEL

  Damla UZUNEL Yeni Üye

  Olmamış bu, biraz daha abartsaydınız

   
  Gamze bunu beğendi.
 5. Ömer Ayvalı

  Ömer Ayvalı Yeni Üye

  Akaryakıt istasyonları (perakende) 2018 ocakta hizmet almaya başlayacak. Şu an yaklaşık 1600 1700 danışman var. Yönetmelik ve tebliği tam olarak okumanızı tavsiye ederim. Gerçekten cok abartı olmuş...

   
  Deniz Yılmaz. ve Gamze bunu beğendi.
 6. Gamze

  Gamze Yönetim Yardımcısı Tüisag TMGD

  Abartılı bulduğum için sizlerde görün istedim. Zamanında bu haberlerin aynısı iş güvenliği uzmanlığı için yapılıyordu. Sıra geldi TMGD'ye...

   
  Ömer Ayvalı bunu beğendi.
 7. Ömer Ayvalı

  Ömer Ayvalı Yeni Üye

  Ücretlerde keske yazılanlar gibi olsa... daha ne olduğunu kavrayamayan arkadaşlar maalesef çok komik teklifler veriyor. Hevesinizi kırmak istemem ama beklentinizi yüksek tutmayın. ..
   
 8. Gamze

  Gamze Yönetim Yardımcısı Tüisag TMGD

  Yoooo, ben sadece konu hakkında yayınlanan haberleri sizlerle paylaşmak istedim. Herhangi bir hevesim yok, zira iş güvenliği uzmanlığından sütten dilim yandı.
   
  Ömer Ayvalı bunu beğendi.
 9. Bence ücretlerin oturması için beklemek gerekiyor.Hiç acele etmemek gerekiyor.Biraz sabır...
   
  Ömer Ayvalı bunu beğendi.
 10. Ömer Ayvalı

  Ömer Ayvalı Yeni Üye

  Paylasiminizla ilgili genele yazmistim, direkt sizi kastetmedim. Konuya ligi duyan arkadaslar bilgi sahibi olsunlar. Yazık insanlar para ve zaman harcıyor...
   
  Gamze bunu beğendi.
 11. insanların iştahının kabartılması kadar kolay bir şey yok..
  Böyle bir realite yok..
  Türkiye gerçekleri var.
  Elbette gönül arzu eder bu rakamın gerçek olmasını,
  Ama sadece temenniden öte geçmeyecek bu durum..
  Realite belli. Şirket durumu alakadar olunan tehlikeli madde sayısı, tonajları, çalışan sayısı, araç sayısı hepsi etken.
  Tüm bunlar baz alınırsa ücretler 750-3000 TL/Firma olacaktır. Ayrıca denetlemeler olmaz ise cezada kesilmez. Ceza olmazsa firmalar TMGD istihdam da etmez..
  Varın gerisini siz hesaplayın.
   
  Ömer Ayvalı ve Gamze bunu beğendi.
 12. ufuk aykol

  ufuk aykol Yeni Üye


  Ahmet bey firma başına 1000 lira bile olsa yeterli değil mi? 25 bin zaten uçuk kaçık rakamlar ama ben 5000 e razıyım doğrusu. Yani bu demek değildir piyasayı aşağı çekmek istiyorum veya öyle bir talep oluşsun, bana göre 5000 bile işsizliğin yüksek olduğu bir ülkede çok iyi rakam. Ama firmalar ucuza kapatmasın tabi ki :)
   
  ahmet aktaş bunu beğendi.
 13. Elbette,
  ancak insanların aklını karıştırmak öyle kolay ki,
  Hedefler çok önemlidir. Hedef 25000 :)
  yok böyle bir dünya,
  5000 TL elbette güzel bir rakam. hedefte zaten bu seviyelerde olmalı, Firmanın niteliğine göre bu rakam % 50 fazlası olur en fazla.
  Kendim aynı zamanda İş Güvenliği Uzmanıyım. Piyasa belli, Hayal kırıklığı yaşanmaması için sadece yere sağlam basmak şart. benim dikkat çekmek istediğimde zaten budur.
  Saygılarımla.
   
 14. Erdoğan Korkmaz

  Erdoğan Korkmaz Yeni Üye

  Makina mühendisleri odasından LPG Mesul müdür belgesi aldım. Belgeyi aldıktan sonra birçok benzin istasyonuna kart bıraktım. Zamanında benzin istasyonlarına kapağı atanlar 300 tl den sözleşme yapmışlar. Bir mesul müdürün 3 tane sözleşme hakkı var. Yani anlayacağınız belge dosyamda duruyor. 5 yıl geçerliliği var. kaldı 3 yıl.
  Tehkikeli madde taşıyan firmalarda çalışan kendi mühendislerini kursa gönderip belgelerini alırlar. Onun için boşuna ne kursa gidin nede zamanınızı harcayın.
  Bu işi yapacaksanız bunun kursunu açın. 2500 TL den 100 kişiye kurs ve belge verseniz 250 bin tl yapar. Allah bereket versin.
  Sonuçta, bunlar para tuzağı, sakın inanmayın.
   
 15. ZAFER ÜLKER

  ZAFER ÜLKER Yeni Üye

  AYDA 250-500 TL RAKAMLARINI YAZANLAR YA DA YAZMAYANLAR DA, BİLMELİSİNİZ Kİ DANIŞMANLIK ;YASAL BİR FORMALİTEDEN İBARET DEĞİLDİR. CİDDİYET VE SORUMLULUK GEREKTİRİR.YOKSA YASA YAKANIZA YAPIŞIR.CİDDİYETTEN UZAK, SORUMLULUK ALMADAN, VE HELE HELE ÇABA GÖSTERMEDEN HAVADAN PARA KAZANACAĞINI ZANNEDENLERE GÖRE HİÇ DEĞİLDİR.İŞİNİZİ GAYRET VE CİDDİYETLE YAPTIĞINIZ ÖLÇÜDE KARŞILIĞINI ALIRSINIZ.ALDIĞINIZ ÜCRETİ DE BAŞKALARI İLE MUKAYESE ETMEYİN.SADECE KENDİNİZİ VE SADECE BAŞARINIZ VE KATKILARINIZ ÖLÇÜSÜNDE DEĞERLENDİRİN.
   
  yarenim bunu beğendi.
 16. servet asım

  servet asım Yeni Üye

  Valla Erdoğan Bey şuana kadar forumda rastladığım en gerçekçi yorum olmuş. Genç arkadaşlar o da olsun bu da olsun deyip bir çok belge alıyor. Sonrası hayal kırıklığı.
   
  ahmet aktaş bunu beğendi.
 17. orhan aksoy

  orhan aksoy Yeni Üye

  bir ay oldu sertifikayı alalı kimsenin arayıp sorduğu yok.
   
 18. enes

  enes Yeni Üye

  Katılıyorum kursu aldım tuzağa düştüm allah nasip ederse tuzağa düşürmek için uğraşacağız bundan sonra :)
   
 19. Aziz Özkan

  Aziz Özkan Yeni Üye

  siz ciddi misiniz ya daha bugün kayıt oldum :(
   
 20. Sbozkır

  Sbozkır Yeni Üye

  Arkadaşlar konu hakkında bende bilgi vermek isterim. Şirketlerin bir çoğu kendi bünyelerinden eleman göndererek bu belgeyi aldırma yoluna gittiler. Örneğin benim çalıştığım firma için 3 adet TMGD gerekiyor, geçici olarak kısa süreli belgesini almış TMGD uzmanlarıyla sözleşme imzaladılar, belgelerimizi aldıktan sonra bu göreve biz devam edeceğiz. İmzaladığımız sözleşmelerde hiç 3000 5000 TL lik değil, 1000 TL ödeme yapıyoruz.

  Ayrıca dışardan TMGD uzmanı ile çalışmak firmalar için daha zor olabilir. Bunu şu anda biz yaşıyoruz. Yazılacak prosedür, talimat ve formlar için firmada ki iş akışını bilmeden kimse bir şey yapamaz. Bu nedenle ya sözleşme imzaladığınız TMGD uzmanı için zaman harcayıp ona tüm işi anlatacaksınız tüm alt basamakları vereceksiniz veya kendi elemanınızı TMGD yapacaksınız. Bu nedenle ikinci seçenek daha cazip, TMGD uzmanımız olmasına rağmen bu işlerin tamamını biz yapıyoruz, çünkü tüm prosesi anlatmaktan daha kolay.

  Başka bir konuda sistem kurulumu yapıp TMGD olarak çalışmayı tercih etmeyen firmalar var. Bu firmalarda genelde TMGD kurslarını veren firmalar. Eğiticiler geliyor 25000 30000 TL sizden para talep ederek, talimat prosedür formalar ve gerekli ne kadar evrak varsa hazırlıyor ancak sizden de çalışanlarınızı kursa göndererek TMGD olmaları gerektiğini anlatıyorlar. Yani hem sistem kurarak, hemde firma çalışanlarını kurslarına kayıt ettirerek para kazanıyorlar.

  Bu nedenle öyle 3000 5000 TL fatura kesebilen arkadalaşları tebrik etmek gerekir, ben fiyatların kısa süre içerisinde daha da düşeceğini tahmin ediyorum, bana anlatılan ve benim izlenimlerim bu şekilde.

  İyi çalışmalar
   

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica